אודות הכנס


מיטב האירועים בהיכל התרבות ראשון לציון

אגף תרבות מציג: 
לשון ראשון כנס השפה העברית ה - 14 בראשון לציון
9-11 בפברואר 2021,  כ"ז-כ"ט בשבט תשפ"א
בשידור חי מהיכל התרבות מאיר ניצן  

ראשון לציון תקיים גם השנה את כנס השפה העברית,  היחיד מסוגו בארץ והפעם בדיגיטל!  

גם בימים מאתגרים אלו ראשון לציון, העיר שחרטה על דגלה את החינוך והשפה העברית, ממשיכה במסורת מתוך החלטה שהכנס חשוב והכרחי לתרבות הישראלית היוצרת ככלל ולשפה העברית בפרט. במרוצת השנים הפך הכנס לעוגן תרבותי בו משתתפים אנשי אקדמיה, מרצים, אנשי רוח, חוקרים, סופרים, משוררים, יוצרים, שחקנים וזמרים אשר אהבת השפה העברית מחברת בין כולם.

בפברואר יציין הכנס 14 שנה להיווסדו, כשנה מפרוץ הקורונה לחיינו, ויעמוד בסימן "עברית בסגר": פאנלים מגוונים, שיתקיימו במשך שלושה ימים, יבחנו את השפעתה של התקופה על העברית והתרבות של כולנו: 

כיצד השפיעה תקופת הקורונה על מגוון תחומי היצירה, יוקדש מושב מיוחד לזכרה של מירית הררי ז"ל במסגרתו נבחן האם השפה יכולה לשמש ככלי מרפא באמצעותו ניתן להתמודד עם משברים,  כיצד צחוק וסאטירה מסייעים בהתמודדות עם המצב החדש שנכפה עלינו, נבחן את אופי השיח החברתי שמאפיין את התקופה, השפעת הריחוק החברתי על החינוך בימי קורונה ועוד ועוד.

מרים פרץ //  פרופ' אריה סובר //  ב. מיכאל  //  אבי בניהו  //  חנן בן ארי  //   אליעד 
רותם אבוהב   //   זיו קורן  //   אתגר קרת  //  עדי ומיכל ניסני  //   דידי הררי     
דוד ליפשיץ   //   אבי רוזנבלום וטובים נוספים ייקחו חלק השנה בכנס.

העיר ראשון לציון, ממשיכה לפעול וליזום למען עולם התרבות, הקהל, האומנים ועובדי התעשייה ומציעה גם השנה ליוצרים בתחום השפה העברית, להגיש מועמדות לפרס ראש עיריית ראשון לציון על יצירתיות בשפה העברית. 
הפרס, על סך 36 אלף ₪, מיועד לבטא הוקרה על יצירה אומנותית או הגותית בולטת בשפה העברית אשר טבעה את חותמה או הביאה להנגשת השפה העברית ואוצרותיה לקהלים גדולים ומגוונים. הפרס יוענק ע"י ראש העירייה, מר רז קינסטליך, במעמד הכנס.

הכנס מגיע השנה גם לילדים! הצגת הילדים "מילה טובה", הצגת תיאטרון מוסיקלית חדשה ומרתקת העוסקת בשפה העברית ומעודדת קריאה תועבר בשידור חי באתר ההיכל.  

עוד במסגרת הכנס מושב מורים ומפקחים, המפגש השנתי של מורים ומדריכים יתקיים השנה בסימן הלמידה מרחוק – המציאות שהמורים היו צריכים להסתגל אליה והאתגרים הניצבים בפניהם. 

גם השנה יתקיים שיתוף פעולה של הכנס עם מנהל החינוך. לצורך כך נבנו ע"י  ד"ר רוביק רוזנטל, היועץ האקדמי של הכנס, מערכי שיעור העוסקים בשפה. השנה יתמקדו בתי הספר בעיר בהכרות עם שירי העלייה הראשונה והשנייה - דווקא בימים בהם בני נוער מושפעים מתכנים אליהם הם נחשפים במדיות החברתיות תינתן להם הצצה אל שירים שמושרים עד היום עם לחנים מוכרים ברובם שמקורם בימי העלייה הראשונה והשנייה.

רז  קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון: "ראשון לציון הניחה את אבני היסוד לשפה העברית בארץ ישראל. ומשכך, אנו מקיימים כמסורת את "כנס השפה העברית", אשר מחבר את אוהבי השפה באשר הם.  השנה, על אף מגבלות הקורונה אנו ממשיכים במסורת ואני גאה לפתוח כנס רב תרבותי,  הנוגע בשלל גווניה של החברה הישראלית."

ליאל אבן זהר, מ"מ ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך והתרבות: "אני שמחה שכנס "לשון ראשון", שהוא החגיגה השנתית לשפה שאנו כה אוהבים ומוקירים, מצליח להתקיים אף על פי ולמרות מגבלות התקופה. המתכונת המקוונת של הכנס השנה תאפשר לכלל חוקרי ואוהבי השפה העברית בארץ להיות חלק מחגיגת השפה העברית"

סורין גנות, מ"מ יו"ר החברה העירונית ומשנה לראש העירייה: "אנו נמצאים בעיצומה של תקופה מורכבת ומאתגרת ומציאות החיים כפי שאנו מכירים השתנתה ללא ערף. עולם התרבות נפגע ולכן אנו מוצאים חשיבות לקיום הכנס בימים אלה על מנת לשמר מסורת כל כך חשובה והכרחית לתרבות הישראלית, היוצרת ולשפה העברית בפרט"

הכנס יתקיים בהנחיית אשת התקשורת, טלי מץ ובמתכונת המותאמת לפלטפורמה הדיגיטלית וכל המושבים יועברו בשידור חי באתר ההיכל.

ההשתתפות ללא תשלום ומותנית בהרשמה מראש  באתר.


התכנית נתונה לשינויים, טל"ח
כנס השפה העברית מופק ע"י החברה העירונית ראשון לציון לתרבות, ספורט ונופש.

מנכ"ל החברה העירונית: אלי פולק
מנהלת הכנס: טלי צ'רנר
ייעוץ אומנותי ועריכת תוכן: בשמת בר חן, דנית נומה
מפיקות בפועל: דנה ששון, נטע אמיתי
ייעוץ אקדמי: ד"ר רוביק רוזנטל

וועדת היגוי פרס ראש העירייה:

אלי פולק – מנכ"ל החברה העירונית
ד"ר רוביק רוזנטל – יו"ר הוועדה
אפרים סידון – סופר, זוכה פרס ראש העירייה בשנת 2018
פרופסור דורית רביד - פרופסור לבלשנות ופסיכולינגוויסטיקה התפתחותית ונשיאת החוג הישראלי לבלשנות
אמיליו גלעד שנקר – איש קולנוע, טלוויזיה ומוסיקה
טלי צ'רנר – מנהלת אגף תרבות ורכזת הוועדה